Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

Adventný veniec Vytlačiť
 

Adventný veniecAdventný čas nastal. V Ľubici si ho už tradične pripomíname aj veľkým ale krásnym adventným vencom na námestí. Prvého decembra, v sobotu večer ho posvätil správca rímskokatolíckej cirkvi PhDr. PaedDr. Martin Skladaný. Rozsvietila sa tak prvá svieca zo štyroch, ktoré nám pripomínajú príchod najkrajších sviatkov v roku Vianoc.

Text a foto: M. Kruk


Pôvod adventného venca

Skutočné okolnosti vzniku adventného venca nám nie sú celkom známe, no existujú o ňom viaceré zmienky. Tá prvá hovorí o tom, že na vencoch si zapaľovali sviečky už predkresťanské germánske národy, ktoré takto počas chladných a tmavých decembrových dní túžobne očakávali teplejšiu jar. V Škandinávii zasa ľudia zapaľovali sviečky umiestnené do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil Zem späť k Slnku, predĺžil tak dni a vrátil na zem teplo. Predpokladá sa, že niekedy v období stredoveku si túto tradíciu prispôsobili kresťania pre vlastné potreby a pomocou adventných vencov sa pripravovali na Vianoce.

Odpočítavanie dní do Vianoc

Iné pramene však naznačujú, že adventný veniec bol „vynájdený“ až v 19. storočí. Bolo to údajne v hamburskej škole Rauhes Haus založenej protestantským pastorom Johanom Hinrichom Wichernomom. Študenti sa tu v čase adventu svojich učiteľov neustále vypytovali, či a kedy už budú Vianoce. A tak v roku 1839 Wichern postavil veľký drevený kruh, na ktorý položil dvadsať malých červených sviečok a štyri veľké biele sviece. Malé sviečky zapaľoval postupne každý všedný deň v čase adventu a vždy v nedeľu rozsvietil veľkú bielu sviečku. Takto deti naučil vyrátať si počet zostávajúcich dní do Vianoc. Tento zvyk sa vtedy ujal na pôde protestantskej cirkvi v Nemecku, ktorá ho začala dodržiavať. Až neskôr sa adventný veniec vyvinul do menšej podoby so štyrmi prípadne piatimi sviečkami, ako ho poznáme dnes. 
 

dnes je: 24.5.2019

meniny má: Ela

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka