Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

MORENA, MORENA, KDE SI PREBÝVALA...Vytlačiť
 

Morena S piesňou starých, či dokonca prastarých mám chodili vo štvrtok 5. apríla 2019 deti z FS Zvonárka po uliciach našej obce. V Ľubici tak zvestovali, že je načase rozlúčiť sa so zimou.

Tento starodávny zvyk, ktorý sa tradoval prevažne na Smrtnú (čiernu) nedeľu – týždeň pred Kvetnou nedeľou, už dnes veľmi rozšírený nie je. Predsa však v našej obci sa nájdu ľudia, ktorí na podobné tradície nedajú dopustiť. A Ľubica k nim nepochybne patrí. Členovia FS Zvonárka si aj v tomto roku zobrali pod patronát hŕstku detí, ktoré naučili zopár pesničiek, pripravili im oblečenie a vyrobili slamenú Morenu.

Skupinka detí stihla spolu s Morenou za približne hodinu obísť celú obec. Do kroku im najskôr vyhrával miestny rozhlas, potom sami ukázali, že aj oni dokážu pekne spievať. So slamenou postavičkou napokon zastali pri brehu potoka Ľubice. Morénu vyzliekli z krásnych šiat, zapálili ju a hodili do vody. Takto symbolicky sa za nás všetkých rozlúčili so zimou, vyhnali z príbytkov smrť, biedu a privítali dlho očakávanú jar. Viac v pripravovanej relácii TV Ľubica.

Text: PaedDr. Pavol Mrázik

Foto: Miroslav Kruk


 
 

dnes je: 22.7.2019

meniny má: Magdaléna

podrobný kalendár

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka