Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

Bredetzkého návšteva v ľubickej Café LaibicVytlačiť
 

Návšteva na OcÚCafé Lajbic v Ľubici navštívili začiatkom septembra na viac dní vzácni hostia, rodinní potomkovia sestry významného Ľubičana Samuela Bredetzkého

 Dr. Kristína Plank z nemeckého Norimbergu. Tam pracuje ako vedúca imunologického oddelenia a nemocničného laboratória a zaujíma sa o osude svojho prastrýka  Samuela. Žije tam so svojou  rodinou a mamou. Spoločne prišla s mamou do Ľubice aj v doprovode  jej strýka pána Sperlinga z bývalého Sedmohradska (dnešné Rumunsko) s manželkou, aby strávili niekoľko dní v stopách svojej starej spišskej rodiny.

O odhalení pamätnej tabule Samuelovi Bredetzkému sa dozvedeli z internetu a z rozsiahleho článku v časopise karpatskonemeckého spolku Karpatenblatt.

A tak sme mohli s rodinou Balabasovcov v Cafe Lajbic, ale aj so  starostom a prednostom obce Ľubica  na Obecnom úrade privítať vzácnych hostí a sprístupniť im všetky dostupné materiály o ich prastrýkovi, ale aj o všetkých podujatiach, ktoré sa udiali pri odhaleniach pamätných tabúľ Samuelovi Bredetzkemu  v Ľubici a v Kežmarku. Vzácni hostia nás  zase obdarili svojimi vedomosťami a materiálmi o svojej starej rodine, ktorá patrila kedysi medzi popredné rodiny v Ľubici. Po viacdennom pobyte v Ľubici si ešte hostia prezreli Kežmarok a odcestovali do Budapešti, kde im v centrálnom archíve o svojom  prastrýkovi Samuelovi poskytnú materiály  známi maďarskí historici Dr. Krisztína Kurdi ( mala prednášku  pri odhalení pamätnej tabule)  a Dr. Miklós Czenté. A tak našou vzájomnou spoluprácou bude postupne kultúrne a duchovne  obohatená nielen Ľubica, ale aj celé Slovensko.

Milan Choma, iniciátor  Bredetzkých podujatí

Foto: Miroslav Kruk


 
 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka