Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

Dobrovoľný hasičský zbor

Požiarna ochrana

  Kronikár Samuel Weber sa o ľubických požiaroch zmieňuje takto: "Sotva bolo iné mesto vo vtedajšom Uhorsku, ktoré by bolo bývalo postihnuté toľkými požiarmi ako Ľubica.“
Podľa kroník od roku 1403 do 1894 bolo v Ľubici zaznamenaných 23 požiarov, z čoho takmer polovica v priebehu 19. storočia.

  Je prirodzené, že časté požiare prinútili Ľubičanov urobiť niečo na ochranu svojho mesta pred požiarmi. V roku 1879 založili Dobrovoľný hasičský spolok v Ľubici, ktorý mal spočiatku 75 členov, väčšinou nemeckej národnosti. Prvou hasičskou výzbrojou bola jedná ručná striekačka a dva hydrofóry s hadicami. Táto technika bola spočiatku umiestnená v kôlňach v obci. V roku 1882 bol postavený murovaný hasičský sklad – povodne dve vozárne s nízkou renesančnou vežou.

Požiarná zbrojnica 

 Slováci v obci dlho nemali vlastný hasičský zbor, hoci sa o to veľmi usilovali. V roku 1932 bol založený slovenský hasičský zbor v Ľubici. Do tohto zboru sa prihlásilo 21 aktívnych členov. Novému zboru pridelil Obecný úrad v Ľubici starú ručnú striekačku, jeden dvojdielny nadstavovací rebrík a päť strešných rebríkov.
  Po druhej svetovej vojne prestal účinkovať v našej obci nemecký hasičský spolok. Výzbroj a výstroj odovzdal Miestny národný výbor v Ľubici slovenskému hasičskému zboru, ktorý sa takto stal jediným hasičským, zborom v obci.
 

 Hasiči z Ľubice zasahujúci pri požiaroch čí povodniach sa aj usilovne pripravujú a zúčastňujú na hasičských pretekoch. Významný je rok 1963 kedy sa v celoštátnej súťaži prebojovali na prvé miesto a stali sa tak majstrom československej republiky. Najväčší úspech, aký Ľubica v požiarnickom športe dosiahla, bolo III. miesto v medzinárodnej súťaži vo Viedni roku 1964. Od roku 2003 usporadúvajú požiarnickú súťaž Memoriál Františka Košutha.

Dobová ukážka hasenia100 ročná striekačka

 

 

 

 

 

 

 

  Vo svojej činnosti ZO DPO Ľubica nezaostáva ani v kultúrnej činnosti. Každoročne organizuje tzv. požiarnické rahúnky s vlastným kultúrnym programom pre členov a ich rodinných príslušníkov, rôzne tanečné zábavy pre verejnosť či divadelné predstavenia. Už niekoľkokrát prezentovali ukážku hasenia požiaru s pred 100 rokov s dobovou striekačkou.

   V obci pôsobí aj Obecný hasičský zbor, ktorý vykonáva preventívne požiarne kontroly, vykonáva práce pri zdolávaní požiarov a zasahuje pri ohrození života a zdravia na území obce.


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka