Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

Informácie pre verejnosť

Informácie pre verejnosť

MORENA, MORENA, KDE SI PREBÝVALA...Vytlačiť
 

Morena S piesňou starých, či dokonca prastarých mám chodili vo štvrtok 5. apríla 2019 deti z FS Zvonárka po uliciach našej obce. V Ľubici tak zvestovali, že je načase rozlúčiť sa so zimou.

Tento starodávny zvyk, ktorý sa tradoval prevažne na Smrtnú (čiernu) nedeľu – týždeň pred Kvetnou nedeľou, už dnes veľmi rozšírený nie je. Predsa však v našej obci sa nájdu ľudia, ktorí na podobné tradície nedajú dopustiť. A Ľubica k nim nepochybne patrí. Členovia FS Zvonárka si aj v tomto roku zobrali pod patronát hŕstku detí, ktoré naučili zopár pesničiek, pripravili im oblečenie a vyrobili slamenú Morenu.

Skupinka detí stihla spolu s Morenou za približne hodinu obísť celú obec. Do kroku im najskôr vyhrával miestny rozhlas, potom sami ukázali, že aj oni dokážu pekne spievať. So slamenou postavičkou napokon zastali pri brehu potoka Ľubice. Morénu vyzliekli z krásnych šiat, zapálili ju a hodili do vody. Takto symbolicky sa za nás všetkých rozlúčili so zimou, vyhnali z príbytkov smrť, biedu a privítali dlho očakávanú jar. Viac v pripravovanej relácii TV Ľubica.

Text: PaedDr. Pavol Mrázik

Foto: Miroslav Kruk


 
 

Upozornenie - ochrana pred požiarmiVytlačiť
 

Požiar v IhľanochVážení občania,

znovu prichádza čas, kedy je potrebná zvýšená pozornosť pri ochrane lesa pred požiarmi. Jarné  obdobie je tu a počet požiarov každým dňom stúpa. Čísla výjazdov hasičov k požiarom tráv sú alarmujúce !!!

Viackrát do roka sa  snažíme zbaviť nechceného odpadu. Na jar je to suchá tráva či kroviny a na jeseň popadané lístie alebo drevo zo stromov, či iný komunálny odpad. Tento spôsob, ako sa zbaviť odpadu, škodí nielen okolitému prostrediu, ale pomalým spôsobom poškodzuje zdravie.

       Preto Vás občania VYZÝVAME: dbajte na dodržiavanie predpisov o ochrane pred požiarmi a to predovšetkým  nevypaľujte   suché porasty a  nezakladajte oheň na miestach, kde by  sa  mohol  šíriť. Obzvlášť nebezpečné je to počas dlhotrvajúceho suchého počasia aké máme teraz!!!

     V prípade porušenia povinnosti vyplývajúcej z predpisov o ochrane pred požiarmi môže príslušný správny orgán uložiť pokutu  občanovi  do výšky  331,- € ( vypaľovanie, zakladanie ohňa) a  podnikateľovi do výšky 16 596,- €.  

       Príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a Záchranného zboru v Kežmarku budú vykonávať hliadkovaciu činnosť a to najmä v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru.

Tak ako majú povinnosť právnické osoby  pri zabezpečovaní plnenia úloh v súvislosti s ochranou lesov  pred požiarmi, tak ju majú aj fyzické osoby.

Ministerstvo vnútra SR, Okresné riaditeľstvo HaZZ v Kežmarku, oddelenie požiarnej prevencie

pplk. Ing.  Jana Kolodzejová


 
 

Bocian sa vrátil do roka presneVytlačiť
 

BocianHoci podľa kalendára už máme jar, v našej obci stále pretrvávajú nočné mrazy, aj keď snežienky už kvitnú pár týždňov.  Ďalší symbol jari, príchod bociana do našej obce sme zaregistrovali na deň presne ako minulého roku. Prvé hlásenie o jeho príchode bolo v piatok 22.3.2019 o 15:08 hod. O dva dni ho ešte poprášil čerstvý sneh. Pravidelne ako prvý prilieta bocian a presne o týždeň po ňom priletela už do upraveného hniezda jeho partnerka. Bociany zahniezdia a spravidla vychovajú dva alebo tri mláďaťa. Od nás odlietajú spoločne v druhej polovici augusta. Krátka história termínov príchodu bociana do našej obce:

22.3.2019

22.3.2018

27.3.2017

21.3.2016

27.3.2015

Text a foto: Miroslav Kruk


 
 

Gabriela Futová v Základnej škole v Ľubici Vytlačiť
 

Gabriela Futová v ZŠ Ľubica„Každý deň stretnuť človeka, to stačí"

O pravdivosti a nadčasovosti týchto slov sa presvedčili žiaci a vyučujúci základnej školy v piatok – 8. marca. V tento deň  – pri príležitosti Marca – mesiaca knihy – Základnú školu v Ľubici navštívila obľúbená autorka Gabriela Futová. Rodáčka z Prešova si pred čitateľským publikom zaspomínala na obdobie detstva, študentské roky, ako aj na svoje literárne začiatky. Jej pútavé rozprávanie neostalo bez odozvy: nadšení čitatelia nedali prozaičke vydýchnúť ani na chvíľu: kládli jej množstvo zaujímavých a zvedavých otázok. Najviac ich zaujímali osudy a životy obľúbených literárnych postáv: dokonalej Kláry, mamy bosorky, psíka Flipra či kocúra Červenochvosta. V neposlednom rade sa ich záujem sústredil na TOP postavu Bezvlásku, ktorá mimoriadnym spôsobom oslovila všetkých nadšených čitateľov. Príbeh chorého dievčatka, ktoré pre chorobu príde o vlásky, predstavoval autentický prienik do autorkinho prežívania vlastnej choroby. Gabriela Futová osobne prešla náročným obdobím poznačeným bojom s ťažkou chorobou. Jej úprimné, nefalšované, ľudské a pokorné vyznanie z týchto ťažkých chvíľ umocnilo príjemnú, bezprostrednú a emočne nabitú atmosféru celého stretnutia. O tom, že autorkino rozprávanie zasiahlo srdce vďačných čitateľov, svedčila aj veľká autogramiáda: autorka venovala svoj podpis nielen do kníh, ale aj do originálnych a vskutku kreatívnych kresieb žiakov, ktoré určitým spôsobom korešpondovali s tvorbou ich obľúbenej autorky. Ďakujeme, že  sme mohli stretnúť nielen známu spisovateľku, ale v prvom rade ČLOVEKA...    

    Text a foto: ZŠ Ľubica                             

 


 
 

Nová kniha uvedená do životaVytlačiť
 

Scénko o živote a diele Sv. Cyrila a MetódaV SPOLOČENSKOM DOME CULTUS V ĽUBICI

SME DO ŽIVOTA UVIEDLI NOVÚ KNIHU

Knihu Život a dielo našich prepodobných otcov Metoda a Konštantína, zvaného Cyrila vydala pravoslávna cirkevná obec v Ľubici s cieľom nanovo spropagovať vo verejnosti tieto významné osobnosti. Verejné prezentácie pravoslávnych duchovných kníh na Slovensku veľmi nie sú zvykom. Keďže sa im podarilo v slovenskom preklade vydať časť diela sv. Dimitrija Rostovského, ktoré je určené všetkým vekovým kategóriám bez rozdielu vierovyznania, rozhodli sa v Ľubici zorganizovať toto slávnostné uvedenie vo veľkom štýle a so všetkými náležitosťami.

Útla knižka sa zrodila z pera autorov Petra Dobríka a Vladimíra Kocvára. Vyšla nákladom 1000 kusov a má dve časti. Prvou je život solúnskych bratov a druhou je bohoslužba Akafistu. Kniha mapuje časť ich života a má poslúžiť k väčšej úcte slovanských vierozvestcov. Ide o publikáciu, ktorá na základe doteraz nepublikovaných dokumentov prináša v slovenčine nateraz najucelenejší obraz o živote a diele týchto významných svätcov, ktorí majú čo povedať aj ľuďom v súčasnosti. 

Jedným z dôvodov prečo táto publikácia vznikla je pripomienka 1150. výročia od úmrtia svätého Konštantína filozofa – Cyrila. Sme radi, že sa obec Ľubica stala významnou súčasťou osláv a oslavy boli spestrením jej každodenného koloritu.  

Text. PaedDr. Pavol Mrázik, predseda Komisie kultúry, mládeže, školstva a športu

Foto: Miroslav Kruk

Viac fotogaléria a v reportáži TV Ľubica


 
 
Položky 1-5 z 13

dnes je: 23.4.2019

meniny má: Vojtech

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka