Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

Informácie pre verejnosť

Informácie pre verejnosť

Mikuláš potešil aj našich mladých futbalistovVytlačiť
 

MikulášPri svojich potulkách svetom si  Mikuláš našiel cestu aj k deťom z TJ Tatran. Svojím príchodom deti potešil, tie mu zaspievali, zarecitovali a pochválili sa svojimi úspechmi na športovom poli.  V závere rozdal Mikuláš darčeky a zaželal mladým športovcom veľa úspechov.

Text: J. Hajovský. Foto: M. Kruk


 
 

Informácie ohľadom vysoko nákazlivej choroby domácich ošípaných a diviakov – Afrického moru ošípanýchVytlačiť
 

PrasaAfrický mor ošípaných (AMO) u domácich ošípaných a diviakov

Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky Bratislava

_____________________________________________________________________________________________

 • akútna, vysoko nákazlivá choroba domácich ošípaných a diviakov
 • prenosný priamym kontaktom s chorým alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat
 • prejavuje sa vysokou horúčkou (až 42°C), ktorá môže trvať až niekoľko dní, apatiou, krvácaniami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou
 • u gravidných prasníc sa prejavuje potratmi
 • charakteristický vysokou, takmer 100% úmrtnosťou zvierat
 • Ide o neliečiteľnú chorobu, ktorá ale nie je prenosná na ľudí a iné druhy zvierat

Chovy ošípaných – prevencia

 • ť v chovoch zásady biologickej bezpečnosti (dôkladné oplotenie farmy, dezinfekčné brody, evidencia a kontrola pohybu dopravných prostriedkov a osôb, prezliekanie zamestnancov a návštevníkov farmy, dodržiavať čierno-biely systém)
 • vniknutiu diviakov do areálu farmy, prípadne ich kontaktu s krmivom a stelivom
 • zákaz skrmovania kuchynských odpadov a výrobkov z diviačieho  mäsa
 • zákaz skladovať krmivo pre ošípané v dosahu diviakov
 • zákaz skladovať podstielkovú slamu v dosahu diviakov min. 90 dní pred jej použitím
 • pravidelné klinické prehliadky zvierat v chove

 

Užívatelia poľovných revírov  ( diviaky) – prevenciadiviak

 • odber a zaslanie vzoriek na vyšetrenie od všetkých nájdených uhynutých diviakov
 • neškodné odstránenie kadáverov uhynutých diviakov do kafilérie alebo hlbokým zakopaním (2m) resp. spálením na mieste úhynu  
 • intenzívny odlov diviačej zveri (selektívny) počas celého roka a vyšetrenie všetkých chorých a podozrivých diviakov
 • dodržiavanie normovaných kmeňových stavov, vekovej a pohlavnej štruktúry populácie, lovom všetkých vekových kategórii
 • zákaz prikrmovania diviakov ( výnimka iba za účelom vnadenia)
 • dodržiavanie biologických zásad   pri manipulácii s telami a vývrhmi z ulovených diviakov
 • odber a zaslanie vzoriek na vyšetrenie od ulovených diviakov podľa inštrukcií RVPS

Prenos nákazy prostredníctvom ľudského faktora- Odhadzovanie zvyškov potravín iba do uzatvárateľných nádob na potraviny!

Na Slovensku sa AMO doposiaľ nikdy nevyskytol, avšak v súčasnosti sa vyskytuje vo viacerých krajinách – na Ukrajine, v Poľsku, Maďarsku, Českej republike, Belgicku,   v pobaltských krajinách a vo východnej Európe. Najväčším nebezpečenstvom rozšírenia AMO na územie SR predstavuje možné zavlečenie nákazy prostredníctvom infikovaných diviakov alebo ľudským faktorom .

Preventívna vakcinácia diviakov a domácich ošípaných nie je možná.


 
 

Futbalový turnaj žiakovVytlačiť
 

Futbalový turnaj žiakovDňa 1. 12. 2018 zorganizoval TJ Tatran Ľubica v Kežmarku, v hale Focus futbalový turnaj prípraviek kategórie U9 a U11. Naše pozvanie prijali priatelia z Kežmarku, Podolínca a Rudiny (okr. Kysucké Nové Mesto). Na tomto turnaji si zahrali mužstvá po tri zápasy a ich výsledkom boli spokojné detské očká a radosť z predvedených výkonov. Za spolu organizáciu turnaja patrí naše poďakovanie hlavne rodičom našich detí a množstvu dobrovoľníkov.

Text J. Hajovský, foto M. Kruk, viac fotogaléria...


 
 

Adventný veniec Vytlačiť
 

Adventný veniecAdventný čas nastal. V Ľubici si ho už tradične pripomíname aj veľkým ale krásnym adventným vencom na námestí. Prvého decembra, v sobotu večer ho posvätil správca rímskokatolíckej cirkvi PhDr. PaedDr. Martin Skladaný. Rozsvietila sa tak prvá svieca zo štyroch, ktoré nám pripomínajú príchod najkrajších sviatkov v roku Vianoc.

Text a foto: M. Kruk


Pôvod adventného venca

Skutočné okolnosti vzniku adventného venca nám nie sú celkom známe, no existujú o ňom viaceré zmienky. Tá prvá hovorí o tom, že na vencoch si zapaľovali sviečky už predkresťanské germánske národy, ktoré takto počas chladných a tmavých decembrových dní túžobne očakávali teplejšiu jar. V Škandinávii zasa ľudia zapaľovali sviečky umiestnené do kruhu a modlili sa k bohu svetla, aby otočil Zem späť k Slnku, predĺžil tak dni a vrátil na zem teplo. Predpokladá sa, že niekedy v období stredoveku si túto tradíciu prispôsobili kresťania pre vlastné potreby a pomocou adventných vencov sa pripravovali na Vianoce.

Odpočítavanie dní do Vianoc

Iné pramene však naznačujú, že adventný veniec bol „vynájdený“ až v 19. storočí. Bolo to údajne v hamburskej škole Rauhes Haus založenej protestantským pastorom Johanom Hinrichom Wichernomom. Študenti sa tu v čase adventu svojich učiteľov neustále vypytovali, či a kedy už budú Vianoce. A tak v roku 1839 Wichern postavil veľký drevený kruh, na ktorý položil dvadsať malých červených sviečok a štyri veľké biele sviece. Malé sviečky zapaľoval postupne každý všedný deň v čase adventu a vždy v nedeľu rozsvietil veľkú bielu sviečku. Takto deti naučil vyrátať si počet zostávajúcich dní do Vianoc. Tento zvyk sa vtedy ujal na pôde protestantskej cirkvi v Nemecku, ktorá ho začala dodržiavať. Až neskôr sa adventný veniec vyvinul do menšej podoby so štyrmi prípadne piatimi sviečkami, ako ho poznáme dnes. 
 

TJ Tatran hodnotil tento rokVytlačiť
 

TJ TATRAN ĽubicaFutbalový klub TJ Tatran Ľubica zorganizoval 23.11.2018 stretnutie svojich členov.  Pozvanie prijali aj zástupcovia Obce Ľubica, poslanec,  ale aj zástupca rodičov za žiacke mužstva. Na neformálnom stretnutí v príjemnej atmosfére mal príhovor predseda klubu pán Ján Kovalčík a tréneri jednotlivých vekových kategórii, ktorý zhodnotili celkovú činnosť klubu v tomto roku. Ján Relovský  vyslovil poďakovanie za rodičov a poukázal na vlastnú pozitívnu skúsenosť  so svojimi deťmi. Porovnával  hlavne ich zdokonalenie v hre.  Starosta obce Ing. Ján Kapolka v príhovore pripomenul, že sleduje činnosť TJ Tatran Ľubica, všíma si a oceňuje aj ich snahu o úpravu priestorov v ktorých pracujú. Zdôraznil, že vzájomná spolupráca je doslova na kamarátskej úrovni. Takže všetci rečníci sa zhodli na tom, že je skutočne dobrá spolupráca jednak v klube, medzi členmi, športovcami ale aj s Obcou Ľubica, ktorá najviac prispieva na celkovú činnosť futbalového klubu. Tréneri poukázali do vlastných radov aj na snahu o zlepšenie tréningových činnosti. Spomenuli aj dvoch najužitočnejších hráčov „A“ mužstva a to brankára Jozefa Hajovského a najlepšieho strelca s dvadsiatimi gólmi Mareka Kaprála ktorý si za tom prevzal pohár.

Text a foto: Miroslav Kruk


 
 
Položky 1-5 z 26

dnes je: 12.12.2018

meniny má: Otília

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka