Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce ĽubicaHľadať
 
 

Sakrálne pamiatky

Rímskokatolícko kostol - interiérFarský rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie, z polovice 13. storočia. Najväčší dvojloďový kostol na Spiši. V centre hlavného oltára s barokovou výzdobou, je plastika Madony s dieťaťom – dielo Majstra Pavla z Levoče. Interiér je vymaľovaný rokokovo-iluzívnou maľbou. Nachádzajú sa tu patronátne lavice z prelomu 15. a 16. storočia. Osobitým architektonickým prvkom je románske rozetové okno s pred roku 1260.


 

Kostol sv. DuchaKostol Sv. Ducha - pôvodne gotický zo 14 storočia, no niektoré jeho architektonické prvky svedčia o staršom pôvode. Interiéru kostola dominuje hlavný barokový oltár s obrazom Zoslania Sv. Ducha. Je tu neskoro-renesančná kazateľnica (17.stor) a dva bočné oltáre. Kostol nemá vežu, len malý zvonový nástavec.


 

Evanielický kostolEvanjelický kostol a. v. pôvodne pozdĺžny objekt s pristavenou vežou, neskôr prestavený do podoby s pôdorysom v tvare gréckeho kríža. Centrum stĺpovej oltárnej architektúry tvorí olejomaľba Poslednej večere. Kazateľnica je neskorobaroková, protestantského typu, polychrómovaná drevorezba. V strede kostola je kamenná krstiteľnica so špirálovo točeným driekom. Na chóre oproti oltáru je dvojmanuálový organ (1805).


 

Gréckokatolícky kostol Gréckokatolícky farský kostol Nanebovzatia Panny Márie - pôvodne kaplnka prestavená z väčšieho domu(1930). Obdĺžnikový vnútorný priestor je podopretý šiestimi podperami. Čelná stena zdobená nástennou maľbou s postavami Panny Márie, Ježiša Krista a apoštolov. Punc umeleckej kvality majú aj obidve farebné vitráže na oknách po bokoch ústrednej nástennej maľby. Vitráže aj maľba sú dielom ak. mal. Mikuláša Klimčáka.


 

Socha ImaculataSocha Imaculata

 

Mariánsky stĺp so sochou Immaculaty 

Jeden z najvyšších (12,5m)barokových stĺpov na Spiši. Dal ho postaviť starosta Teodor Ľubomirski z Ľubovnianskeho hradu. Zreštaurované časti originálu (1726) sú uložené v lapidáriu pri rím.kat. kostole. Kópiu umiestnenú na pôvodnom mieste zhotovil akademický sochár Štefan Kovaľ z Vyšných Ružbách. (1995-2000).

 


 

Mariánsky stĺp - Imaculata

Socha Imaculata

Socha Imaculata
Autor: Archív obce Ľubica

Socha Imaculata

Socha Imaculata

Socha Imaculata

Socha Imaculata

Socha Imaculata

Socha Imaculata


 
 
Socha Imaculata

Socha Imaculata


 

Ďalšie fotogalérie

dnes je: 22.10.2019

meniny má: Sergej

podrobný kalendár

Počasie v Ľubici

Počasie Ľubica tu

Plyn: 0850 111727
Voda: 052 7729548
Elektrina: 0800 123332
Verejné osvetlenie:
0905 710453
Káblová televízia a rozhlas:
02 20828208
sluzbyzakaznikom@slovanet.net

webygroup
ÚvodÚvodná stránka